Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
سبک زندگیعلوم

بهترین روش نگهداری از گل ارکیده | ۸ نکته مهم درباره گل ارکیده که باید بدانید | گل زیبایی که فقط در قطب جنوب پیدا نمی‌شود!

فرار کردن از زیبایی مسحور کننده ارکیده کار دشواری است پس اگر نتوانستید در برابر وسوسه داشتن یک گلدان از این گل زیبا مقاومت کنید، حتما این ۸ نکته مهم نگهداری از آن را اجرا کنید تا با شکستی پرهزینه و زودهنگام روبرو نشوید.

رکیده‌ها یکی از بزرگترین و متنوع‌ترین گروه‌های گیاهان گلدار در جهان را تشکیل می‌دهند. خانواده ارکیده‌ها شامل بیش از ۲۵هزار گونه منفرد است و جالب اینکه از هر قاره‌ای به جز قطب جنوب می‌آیند. سنگاپور یکی از کشورهایی است که روی این گل بسیار سرمایه‌گذاری کرده و آزمایشگاه‌های ژنتیکی متعددی را برای ارتقا و تنوع بخشی به ژن‌های این گیاه راه اندازی کرده است.

این گل زیبا و خاص اما نگهداری راحتی ندارد. یوحنا سیلور، کارشناس گل و گیاه سانست معتقد است نور گلدان ارکیده باید کافی اما غیرمستقیم باشد. به طور مثال، یک پنجره رو به شرق که نور صبحگاهی خوبی دریافت می‌کند ایده آل است. 

دمای محیط ارکیده باید نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد؛ با این حال، ارکیده هم مانند انسان‌ها در محیط‌های نسبتا خنک شاداب‌تر است، حدود ۱۶ درجه سانتی‌گراد در شب و حدود ۲۴ درجه در روز. ارکیده با توجه به خاستگاه استوایی‌اش رطوبت دوست دارد و اگر محیط آپارتمان شما کافی نیست، ۴۰ تا ۶۰ درصد، بهتر است از یک دستگاه بخور سرد کمک بگیرید.

آبیاری ارکیده باید یک بار در هفته و آن هم با آب ولرم صورت بگیرد اما ممکن است لازم باشد در تابستان کمی بیشتر و در زمستان کمتر به گلدانتان آب بدهید اما آب ندادن بهتر از آب دادن اضافی است.

تاج یا مرگز گیاه شما باید خشک بماند پس بهتر است برای جلوگیری از پوسیدگی ارکیده عزیزتان مرکز گیاه را با دستمال خشک کنید. مطمئن شوید که گلدان زهکشی دارد و آب اضافی از گلدان خارج شود.

ارکیده به خاک نیازی ندارد! وقتی تراشه‌های موجود در گلدان ارکیده پوسیده شدند (معمولا بعد از یک تا ۳ سال این اتفاق می‌افتد) آن را تعویض کنید. تراشه‌های قدیمی را از ریشه بشویید، ریشه‌های خشک را با قیچی تمیز جدا کنید و گیاه را به یک گلدان با تراشه‌های مرطوب و در محیطی با درجه حرارت متوسط ​​قرار دهید.

هر هفته با یک کود سبک و محلول در آب، گیاه را تغذیه کنید. یک بار در ماه هم کود را حذف کنید و از آب تمیز برای شستشوی املاح اضافی استفاده کنید.

گل‌های زیبای ارکیده دائمی نیستند؛ شما می‌توانید بعد از پژمردن یک گل، سنبله آن را به سمت برگ‌ها پایین بکشید و بعد از یک سال ساقه‌ای قوی با گل‌هایی حتی بزرگتر داشته باشید. سوفی تامپسون، کارشناس برنامه پر بیننده گاردنینگ استرالیا اما پیشنهاد می‌کند که ساقه را درست از بالای اولین گره (برجستگی) زیر پایین‌ترین گل پژمرده شده ببرید. ساقه باقی مانده اغلب در عرض ۸ تا ۱۲ هفته به گلدهی مجدد می‌رسد.

به خاطر داشته باشید که رعایت این نکات، ارکیده شما را در دوره‌های گل‌دهی بسیار شکوفا و زیبا خواهد کرد اما این دوره‌ها تنها بین ۶ تا ۱۰ هفته دوام دارند و بعد از آن، گیاه شما به دوران استراحت می‌رود. از دیگر سو، ارکیده به تغییرات محیطی واکنش نشان می‌دهد پس بهتر است از تغییر دادن فضای رشد او خودداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا